iOS 14(قسمت دوم)

 

iOS 14 اکنون برای همه‌ی کاربران با دستگاه‌های سازگار در دسترس است، بنابراین باید آن را در قسمت Software Update در تنظیمات دستگاه خود مشاهده کنید.سوالات یا مشکلات را می توان به انجمن  iOS 14 forum گزارش کرد که خوانندگان در حال بحث در مورد نسخه هستند.

نسخه فعلی

نسخه فعلی iOS iOS 14.0.1 است که در تاریخ ۲۴ سپتامبر برای عموم منتشر شد. iOS 14.0.1 به مواردی می‌پردازد که در راه اندازی اولیه iOS 14 امکان رفع آن‌ها وجود نداشت.

 

طراحی مجدد هوم اسکرین (صفحه اصلی)

iOS 14 طراحی جدیدی را برای هوم اسکرین ارائه می‌دهد که امکان بهینه سازی بسیار بیشتر را با استفاده از ویجت‌ها، گزینه‌های پنهان کردن کل صفحات برنامه‌ها و اپ لایبرری جدید که در آنجا می‌توانید هر برنامه‌ای را که نصب کرده‌اید به صورت یکجا ببینید، فراهم می‌کند.

ویجت‌ها

Today Center، که با کشیدن دست روی صفحه‌ی نمایشگر آیفون، از چپ به راست قابل دسترسی است، با ویجت‌های کاملاً جدیدی طراحی شده است.

iOS 14

ویجت‌ها بیش از هر زمان دیگری اطلاعات بیشتری برای ارائه قابلیت‌های بیشتر فراهم می‌کنند و اپل ویجت‌های خود را برای برنامه‌های پیش فرض مانند Calendar ،Stocks و Weather دوباره طراحی کرد. همچنین ویجت‌های جدیدی برای Screen Time و Apple News وجود دارد.

تمام گزینه‌های ویجت را می‌توان در بخش گالری ویجت (Widget Gallery) با فشار دادنِ صفحه نمایش، انتخاب “Edit Home Screen” و سپس کلیک کردن روی دکمه “+”، مشاهده کرد. پیشنهادات ویجت گالری ویجت بر اساس آنچه کاربران بیشتر نصب می‌کنند، است و توسعه دهندگان برنامه‌های شخص ثالث می‌توانند تجربیات جدید ویجت را برای اپلیکیشن‌های خود ایجاد کنند.

iOS 14

هر ویجت را می توان از Today view بیرون کشید و روی صفحه‌ی اصلی، در کنار آیکون‌های اپلیکیشن قرار داد. شما می‌توانید چندین ویجت را در صفحات مختلف صفحه‌ی اصلی داشته باشید که این ویجت‌ها به مفیدترین روش برای نیازهای شما سازمان یافته‌اند.

اندازه‌ی ویجت

ویجت‌ها در قسمت Today view و در صفحه‌ی اصلی در اندازه‌های کوچک، متوسط ​​و بزرگ ارائه می‌شوند که هر یک از آن‌ها دارای تراکم اطلاعات مختلفی هستند. برای مثال یک نسخه‌ی کوچک از ویجت Apple News فقط یک استوری را نشان می‌دهد، اما نسخه‌ی بزرگتر سه استوری را نشان می‌دهد.

iOS 14

اطلاعات ارائه شده با هر اندازه‌ی ویجت براساس نوع اپلیکیشن متفاوت است، بنابراین بهتر است با اندازه‌ها و تنظیمات مختلف آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی بهتر کار می‌کند.

Widget Stacks (روی هم گذاری ویجت‌ها)

برای استفاده‌ی بهتر از فضا می‌توانید حداکثر ۱۰ ویجت را روی هم قرار دهید، هم در بخش Today view و هم در Home Screen. اگر یک دسته از ویجت‌ها را روی هم قرار دهید، می‌توانید با یک حرکت دست آن‌ها را جابه‌جا کنید.

iOS 14

این ویژگی در حالی که فضای کمی را اشغال می‌کند حداکثر سودمندی را فراهم می‌کند.

روی هم گذاری هوشمند ویجت

یک ویژگی Smart Stack مجزا وجود دارد که با روی هم گذاری معمولی ویجت متفاوت است. این ویژگی که در بخش گالری ویجت ایجاد شده است، به طور خودکار بهترین گزینه‌ی ویجت را بر اساس زمان، مکان و فعالیت نشان می‌دهد.

iOS 14

به عنوان مثال، اگر ویجت Apple News، ویجت Calendar و ویجت Maps را روی هم قرار دهید، ممکن است هنگامی‌ که صبح از خواب بیدار می‌شوید، اپل نیوز را ببینید که در آن جدیدترین عناوین خبری را مشاهده می‌کنید و هنگام روز، رویدادهای تقویمی و هنگام شب، اپل مپ را مشاهده خواهید کرد.
این ویژگی در واقع مشابه با روی هم گذاری معمولی است و تنها تفاوت در این است که در این حالت، آیفون به شما امکان مشاهده‌ی مهم‌ترین و بهترین ویجت را می‌دهد. البته شما می‌توانید خودتان، به‌ صورت دستی، ویجت‌های روی هم گذاری شده به‌ صورت هوشمند را جابه‌جا کنید.

ویجت پیشنهادهای سیری

جدا از Smart Stack، یک ویجت Siri Suggestions وجود دارد که با استفاده از هوشمندی دستگاه، اقدامات پیشنهادی مبتنی بر الگوهای استفاده از iPhone شما را نشان می‌دهد. اگر همیشه برای رفتن به محل کار خود به پادکست گوش می‌دهید، ممکن است در زمان مناسب ویجت Podcasts را ببینید.

اگر ساعت ۴ بعد از ظهر اپلیکیشن Starbucks را باز می‌کنید. برای سفارش یک قهوه بعد از ظهر هر روز، ممکن است ویجت Starbucks با نزدیک شدن زمان ظاهر شود. با کلیک کردن روی suggestion در ویجت Siri، بدون نیاز به باز کردن برنامه، عملکرد را انجام می‌دهید.

سفارشی سازی آیکون‌های صفحه‌ی اصلی 

همراه با ویجت‌ها برای سفارشی سازی صفحه‌ی اصلی، کاربران آیفون کشف کرده‌اند که صفحه اصلی را می‌توان با استفاده از برنامه میانبرها با آیکون‌های منحصر به فرد، بیشتر سفارشی کرد.

iOS 14 به شما امکان می‌دهد با استفاده از برنامه میانبرها، آیکون برنامه را در صفحه‌ی اصلی سفارشی کنید یا تغییر دهید. می‌توانید یک تصویر سفارشی انتخاب کنید تا به عنوان آیکون برنامه استفاده شود.

iOS 14

App Library

App Library یک ویژگی جدید و عالی است که تمام اپلیکیشن‌هایی را که نصب کرده‌اید در یک نمای سازمان یافته و با پیمایش ساده نشان می‌دهد که مشابه نمایش لیست اپلیکیشن (App list view) در Apple Watch است.

 

iOS 14برای رفتن به نمای App Library، صفحه‌ها را از راست به چپ بکشید، در این صورت App Library، جایی که هر برنامه‌ای را که نصب کرده‌اید به طور خودکار در دسته های پوشه مانند سازمان‌دهی می‌شوند را مشاهده می‌کنید. این دسته‌ها شامل: خدمات رفاهی، بهره وری، آموزش، خلاقیت، منابع و مطالعه، اجتماعی، سلامت و تناسب اندام، سبک زندگی و بازی‌ها هستند. حتی یک پوشه اختصاصی برای Apple Arcade وجود دارد.
هر فولدر سه اپلیکیشن را در دسته بندی که بیشتر از همه استفاده می‌کنید نشان می‌دهد و می توانید یکی از این اپلیکیشن‌ها را با یک کلیک اجرا کنید. مکان چهارم پوشه توسط آیکون های کوچک اپلیکیشن گرفته می‌شود و اگر روی آن قسمت کلیک کنید، می‌توانید نمایی با لیست کامل اپلیکیشن‌ها را در این گروه مشاهده کنید.
بنابراین، به عنوان مثال، اگر چندین بازی داشته باشید، سه موردی را که بیشتر بازی می‌کنید در کنار یک نماد چند برنامه مشاهده می‌کنید که می توانید با کلیک کردن روی آن‌ها، فولدر را با هر بازی که نصب کرده‌اید باز کنید.

پیشنهادات و فولدرهای اخیراً اضافه شده

در بالای App Library، یک فولدر“Suggestions” (پیشنهادات) وجود دارد که چهار اپلیکیشن توصیه شده بر اساس عواملی مانند زمان روز، مکان و فعالیت نشان داده شده است.

iOS 14

فولدر دیگر، “Recently Added” (اخیراً اضافه شده)، همانطور که از نامش پیداست، اپلیکیشن‌هایی را که اخیراً به iPhone خود اضافه کرده‌اید در خود جای داده است. این فولدر همچنین دارای Clips App است تا بتوانید به راحتی آن‌ها را پیدا کنید.

جست‌و‌جوی App Library

یک رابط جست‌و‌جو در بالای اپ لایبرری وجود دارد که می‌توانید لیستی از ا‌پلیکیشن‌های نصب شده را به ترتیب حروف الفبا مشاهده کنید. برای رفتن به این بخش، حرف مربوط را لمس کنید و یا نام اپلیکیشن را در نوار جست‌وجو برای شروع جست‌وجو، تایپ کنید.

پنهان کردن صفحات و اپلیکیشن‌های صفحه‌ی اصلی

در iOS 14، تمام صفحات هوم اسکرین را می‌توان پنهان کرد، که این به شما امکان می‌دهد یک رابط آیفون را تمیز نگه دارید. ا‌پلیکیشن‌ها وقتی از این طریق پنهان می‌شوند از طریق App Library قابل مشاهده هستند.

iOS 14

برای پنهان کردن صفحات هوم اسکرین، بر روی صفحه اصلی فشار دهید تا آیکون‌های برنامه تکان بخورد و سپس روی نقطه‌هایی در پایین که نمایانگر صفحات مختلف هوم اسکرین شما هستند کلیک کنید. از آنجا می‌توانید صفحه‌هایی را که نمی‌خواهید ببینید، بردارید.
اگر می‌خواهید اپلیکیشن‌های منفرد را مخفی کنید، می‌توانید آن‌ها را از صفحه‌ی اصلی به داخل اپ لایبرری بکشید، که به این طریق آیکون‌های آن‌ها از نمای صفحه‌ی اصلی حذف می‌شوند.
در برنامه‌ی تنظیمات، همچنین می‌توانید یک ویژگی را که از نمایش برنامه‌های جدید دانلود شده در صفحه‌ی اصلی جلوگیری می‌کند، تغییر دهید و آن‌ها را به اپ لایبرری محدود کنید.

تماس تلفنی فشرده

تماس‌های تلفنی ورودی، دیگر در iOS 14 کل صفحه را اشغال نمی‌کنند و در عوض به صورت یک بنر کوچک در بالای صفحه نمایش نشان داده می‌شود. برای رد کردن بنر، انگشت خود را به سمت بالا بکشید و یا برای دیدن گزینه‌های تلفن بیشتر و پاسخ به تماس می‌توانید صفحه را به سمت پایین بکشید. برای پذیرفتن یا رد کردن تماس، می‌توانید بر روی دکمه‌ی پذیرش یا رد تماس کلیک کنید.

iOS 14

وقتی آیفون شما قفل است، هنوز یک رابط تماس تلفنی استاندارد مشاهده خواهید کرد. این مورد در مورد تماس‌های FaceTime و تماس‌های VoIP شخص ثالث نیز صدق می‌کند، به شرطی که توسعه دهندگان ،از ویژگی تماس فشرده پشتیبانی کنند.

ویژگی تصویر در تصویر

ویژگی Picture in Picture در Ipad به iPhone در iOS14 نیز گسترش یافت و اکنون می‌توانید هم‌زمان با انجام کارهای دیگر، ویدئو تماشا کرده و یا از فیس تایم استفاده کنید.

iOS 14

تماس FaceTime در پنجره در گوشه‌ای از نمایشگر آیفون نشان داده می‌شود و می‌توان آن را به راحت‌ترین مکان منتقل کرد تا بتوانید به استفاده از برنامه‌های دیگر خود ادامه دهید. اندازه‌ی پنجره‌ی تصویر در تصویر را می‌توان با بزرگ یا کوچک‌تر کردن آن‌ها، تغییر داد.
با کشیدن پنجره تصویر در تصویر از روی صفحه، آن را به حداقل می‌رسانید در حالی که همچنان به شما امکان گوش دادن به صدا را می‌دهد.

Siri و آپدیت‌های جست‌و‌جو

سیری در iOS 14 دوباره طراحی شده است و فعال سازی سیری یا از طریق دکمه‌ها یا از طریق دستورات صوتی دیگر، منجر به بالا آمدن رابط سیری و اشغال کل صفحه‌‌ی نمایش نمی‌شود.

iOS 14

در عوض، وقتی Siri فعال می‌شود، یک آرم کوچک متحرک Siri در پایین صفحه‌ی نمایش آیفون وجود دارد. بسیاری از پاسخ‌هایی که سیری ارائه می‌دهد در بنرهای بالای آیفون نیز نشان داده می‌شوند، بنابراین سیری دیگر کارهای دیگر را قطع نمی‌کند.

سیری هوشمندتر

سیری می‌تواند به طیف وسیعی از سؤالات نسبت به قبل پاسخ دهد، بنابراین برخی از درخواست‌های پیچیده که ممکن است قبلاً شما را به وب هدایت می‌کردند، اکنون مستقیماً پاسخ داده می‌شوند. 

Siri در iOS 14 قادر است پیام‌های صوتی را از طریق iPhone و هنگام استفاده از CarPlay ارسال کند و می‌تواند Apple Maps ETA را با مخاطب به اشتراک بذارد. سیری همچنین در آپدیت iOS 14 می‌تواند جهت دوچرخه سواری را برای ویژگی جدید دوچرخه سواری ارائه دهد.

اپل، تعداد زبان‌هایی را که سیری برای ترجمه می‌فهمد افزایش داد و اکنون می‌توانید از سیری بخواهید که کلمات، عبارات و جملات را در بیش از ۶۵ زبان ترجمه کند. Siri دارای صدای طبیعی تر برای انگلیسی (استرالیا، هند، ایرلند، آفریقای جنوبی و انگلیس)، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، چینی و ژاپنی است.

  • iOS 14: نحوه ارسال پیام صوتی با استفاده از Siri

بهبود ویژگی جست‌وجو

جستجو نسبت به قبل جمع و جورتر است بنابراین نیازی نیست که برای یافتن آنچه می‌خواهید، در چند نتیجه پیمایش کنید. اپل ویژگی “Search in Apps” را اصلاح کرده است که به شما اجازه می‌دهد یک عبارت جستجو را وارد کنید و با یک کلیک جستجو در برنامه‌های مربوطه مانند Messages ،Mail و Files جستجو کنید.

iOS 14

بر طبق گزارش شرکت اپل، iOS 14 طوری طراحی‌ شده است که امکان یافتن و اجرای برنامه‌ها، فهرست مخاطبین و فایل‌ها، دسترسی به جزییات سریع مثل آب و هوا و نقشه‌ها و دست‌یابی به پاسخ سؤالات مشترک را می‌دهد.

اپلیکیشن‌های پیش فرض شخص ثالث

برای اولین بار از زمان معرفی iOS، اپلیکیشن‌های مرورگر و ایمیل شخص ثالث را می‌توان به‌ صورت پیش‌فرض به‌جای Mail و Safari تنظیم کرد. این بدین معنی است که کاربران Chrome و کاربرانی که اپلیکیشن‌های ایمیل نظیر Spark, Edison و غیره را ترجیح می‌دهند، می‌توانند از برنامه‌های مورد علاقه‌ی خود به شکل آسان‌تر استفاده کنند.

iOS 14

پیام‌ها (Messages)

چندین ویژگی مفید در برنامه Messages در iOS 14 وجود دارد که بسیاری از آن‌ها چت‌های گروهی را بهتر می‌کنند. ابزارهای جدیدی برای سفارشی سازی مکالمات گروهی با عکس، Memoji و Animoji به همراه بهبود عملکرد و کیفیت زندگی [functionality and quality of life] وجود دارند.

iOS 14

برنامه Messages اکنون به شما امکان می‌دهد همه‌ی پیام‌ها را در یک فید، همه‌ی پیام‌های فرستنده‌های شناخته شده یا همه‌ی پیام‌های فرستندگان ناشناخته مشاهده کنید، در نتیجه شما به آسانی قادر خواهید بود تا پیام‌های ارسالی از طرف کسانی که نمی‌شناسید و یا پیام‌های ارسالی از طرف سرویس‌های خودکار را از پیام‌های ارسال شده از طرف دوستان، تفکیک کنید. برای دسترسی به این گزینه، “Filters” را در فهرست گفت‌وگوی پیام‌ها، لمس کنید.

چت‌های پین شده

با کشیدن انگشت به سمت راست، مکالمات مدهم را می‌توانید در بالای برنامه پیام‌ها پین کنید، که دسترسی آن‌ها را در دسترس نگه می‌دارد. حداکثر نه مکالمه را می‌توان در پیام‌ها پین کرد.

iOS 14

پین کردن یک چت یک آیکون حلقه کوچک در بالای برنامه با عکس مخاطب ایجاد می‌کند و پیام‌های اخیر، Tapbacks و نشانگرهای تایپ روی عکس‌ها نشان داده می‌شوند. حتی یک ویژگی کوچک وجود دارد که در آن می‌توانید نشانگرهای تایپ را همراه با شکلک‌های دهان با استفاده از Memoji یا تصاویر یک فرد، مشاهده کنید.
در صورت وجود پیام خوانده نشده یک آیکون وجود دارد و برای چت‌های گروهی، سه مورد از جدیدترین مخاطبان گفت‌وگو را در هنگام ارسال پیام، مشاهده می‌کنید.

 Inline Replies

با استفاده از این ویژگی، می‌توانید مستقیماً به یک پیام خاص در یک مکالمه پاسخ دهید، چیزی که مخصوصاً در مکالمه گروهی بسیار مفید است زیرا پیگیری موضوع‌های مختلف چت را آسان می‌کند.

iOS 14Mention

همچنین یک ویژگی جدید @mention وجود دارد که به شما امکان می‌دهد پیامی را به شخصی خاص در چت گروهی ارسال کنید تا توجه او را جلب کند. اگر چت گروهی فعال را بی صدا کرده باشید، وقتی شخصی نامی را ارسال می‌کند، یک نوتیفیکیشن دریافت می‌کنید.

iOS 14

شاخص‌های تایپ

در iOS 14 ، می‌توانید ببینید چه زمانی شخصی در لیست پیام‌های اصلی تایپ می‌کند بدون اینکه نیازی به کلیک کردن در مکالمه باشد.

 

 

منبع:https://www.macrumors.com/roundup/ios-14/

درصورتی که از این مقاله لذت بردید مارا با نظرات خود یاری کنید.

  • کاربردی بودن مطلب
  • با کیفیت بودن مطلب
  • خاص بودن مطلب
5
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال

iOS 14(قسمت دوم)

 

iOS 14 اکنون برای همه‌ی کاربران با دستگاه‌های سازگار در دسترس است، بنابراین باید آن را در قسمت Software Update در تنظیمات دستگاه خود مشاهده کنید.سوالات یا مشکلات را می توان به انجمن  iOS 14 forum گزارش کرد که خوانندگان در حال بحث در مورد نسخه هستند.

نسخه فعلی

نسخه فعلی iOS iOS 14.0.1 است که در تاریخ ۲۴ سپتامبر برای عموم منتشر شد. iOS 14.0.1 به مواردی می‌پردازد که در راه اندازی اولیه iOS 14 امکان رفع آن‌ها وجود نداشت.

 

طراحی مجدد هوم اسکرین (صفحه اصلی)

iOS 14 طراحی جدیدی را برای هوم اسکرین ارائه می‌دهد که امکان بهینه سازی بسیار بیشتر را با استفاده از ویجت‌ها، گزینه‌های پنهان کردن کل صفحات برنامه‌ها و اپ لایبرری جدید که در آنجا می‌توانید هر برنامه‌ای را که نصب کرده‌اید به صورت یکجا ببینید، فراهم می‌کند.

ویجت‌ها

Today Center، که با کشیدن دست روی صفحه‌ی نمایشگر آیفون، از چپ به راست قابل دسترسی است، با ویجت‌های کاملاً جدیدی طراحی شده است.

iOS 14

ویجت‌ها بیش از هر زمان دیگری اطلاعات بیشتری برای ارائه قابلیت‌های بیشتر فراهم می‌کنند و اپل ویجت‌های خود را برای برنامه‌های پیش فرض مانند Calendar ،Stocks و Weather دوباره طراحی کرد. همچنین ویجت‌های جدیدی برای Screen Time و Apple News وجود دارد.

تمام گزینه‌های ویجت را می‌توان در بخش گالری ویجت (Widget Gallery) با فشار دادنِ صفحه نمایش، انتخاب “Edit Home Screen” و سپس کلیک کردن روی دکمه “+”، مشاهده کرد. پیشنهادات ویجت گالری ویجت بر اساس آنچه کاربران بیشتر نصب می‌کنند، است و توسعه دهندگان برنامه‌های شخص ثالث می‌توانند تجربیات جدید ویجت را برای اپلیکیشن‌های خود ایجاد کنند.

iOS 14

هر ویجت را می توان از Today view بیرون کشید و روی صفحه‌ی اصلی، در کنار آیکون‌های اپلیکیشن قرار داد. شما می‌توانید چندین ویجت را در صفحات مختلف صفحه‌ی اصلی داشته باشید که این ویجت‌ها به مفیدترین روش برای نیازهای شما سازمان یافته‌اند.

اندازه‌ی ویجت

ویجت‌ها در قسمت Today view و در صفحه‌ی اصلی در اندازه‌های کوچک، متوسط ​​و بزرگ ارائه می‌شوند که هر یک از آن‌ها دارای تراکم اطلاعات مختلفی هستند. برای مثال یک نسخه‌ی کوچک از ویجت Apple News فقط یک استوری را نشان می‌دهد، اما نسخه‌ی بزرگتر سه استوری را نشان می‌دهد.

iOS 14

اطلاعات ارائه شده با هر اندازه‌ی ویجت براساس نوع اپلیکیشن متفاوت است، بنابراین بهتر است با اندازه‌ها و تنظیمات مختلف آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی بهتر کار می‌کند.

Widget Stacks (روی هم گذاری ویجت‌ها)

برای استفاده‌ی بهتر از فضا می‌توانید حداکثر ۱۰ ویجت را روی هم قرار دهید، هم در بخش Today view و هم در Home Screen. اگر یک دسته از ویجت‌ها را روی هم قرار دهید، می‌توانید با یک حرکت دست آن‌ها را جابه‌جا کنید.

iOS 14

این ویژگی در حالی که فضای کمی را اشغال می‌کند حداکثر سودمندی را فراهم می‌کند.

روی هم گذاری هوشمند ویجت

یک ویژگی Smart Stack مجزا وجود دارد که با روی هم گذاری معمولی ویجت متفاوت است. این ویژگی که در بخش گالری ویجت ایجاد شده است، به طور خودکار بهترین گزینه‌ی ویجت را بر اساس زمان، مکان و فعالیت نشان می‌دهد.

iOS 14

به عنوان مثال، اگر ویجت Apple News، ویجت Calendar و ویجت Maps را روی هم قرار دهید، ممکن است هنگامی‌ که صبح از خواب بیدار می‌شوید، اپل نیوز را ببینید که در آن جدیدترین عناوین خبری را مشاهده می‌کنید و هنگام روز، رویدادهای تقویمی و هنگام شب، اپل مپ را مشاهده خواهید کرد.
این ویژگی در واقع مشابه با روی هم گذاری معمولی است و تنها تفاوت در این است که در این حالت، آیفون به شما امکان مشاهده‌ی مهم‌ترین و بهترین ویجت را می‌دهد. البته شما می‌توانید خودتان، به‌ صورت دستی، ویجت‌های روی هم گذاری شده به‌ صورت هوشمند را جابه‌جا کنید.

ویجت پیشنهادهای سیری

جدا از Smart Stack، یک ویجت Siri Suggestions وجود دارد که با استفاده از هوشمندی دستگاه، اقدامات پیشنهادی مبتنی بر الگوهای استفاده از iPhone شما را نشان می‌دهد. اگر همیشه برای رفتن به محل کار خود به پادکست گوش می‌دهید، ممکن است در زمان مناسب ویجت Podcasts را ببینید.

اگر ساعت ۴ بعد از ظهر اپلیکیشن Starbucks را باز می‌کنید. برای سفارش یک قهوه بعد از ظهر هر روز، ممکن است ویجت Starbucks با نزدیک شدن زمان ظاهر شود. با کلیک کردن روی suggestion در ویجت Siri، بدون نیاز به باز کردن برنامه، عملکرد را انجام می‌دهید.

سفارشی سازی آیکون‌های صفحه‌ی اصلی 

همراه با ویجت‌ها برای سفارشی سازی صفحه‌ی اصلی، کاربران آیفون کشف کرده‌اند که صفحه اصلی را می‌توان با استفاده از برنامه میانبرها با آیکون‌های منحصر به فرد، بیشتر سفارشی کرد.

iOS 14 به شما امکان می‌دهد با استفاده از برنامه میانبرها، آیکون برنامه را در صفحه‌ی اصلی سفارشی کنید یا تغییر دهید. می‌توانید یک تصویر سفارشی انتخاب کنید تا به عنوان آیکون برنامه استفاده شود.

iOS 14

App Library

App Library یک ویژگی جدید و عالی است که تمام اپلیکیشن‌هایی را که نصب کرده‌اید در یک نمای سازمان یافته و با پیمایش ساده نشان می‌دهد که مشابه نمایش لیست اپلیکیشن (App list view) در Apple Watch است.

 

iOS 14برای رفتن به نمای App Library، صفحه‌ها را از راست به چپ بکشید، در این صورت App Library، جایی که هر برنامه‌ای را که نصب کرده‌اید به طور خودکار در دسته های پوشه مانند سازمان‌دهی می‌شوند را مشاهده می‌کنید. این دسته‌ها شامل: خدمات رفاهی، بهره وری، آموزش، خلاقیت، منابع و مطالعه، اجتماعی، سلامت و تناسب اندام، سبک زندگی و بازی‌ها هستند. حتی یک پوشه اختصاصی برای Apple Arcade وجود دارد.
هر فولدر سه اپلیکیشن را در دسته بندی که بیشتر از همه استفاده می‌کنید نشان می‌دهد و می توانید یکی از این اپلیکیشن‌ها را با یک کلیک اجرا کنید. مکان چهارم پوشه توسط آیکون های کوچک اپلیکیشن گرفته می‌شود و اگر روی آن قسمت کلیک کنید، می‌توانید نمایی با لیست کامل اپلیکیشن‌ها را در این گروه مشاهده کنید.
بنابراین، به عنوان مثال، اگر چندین بازی داشته باشید، سه موردی را که بیشتر بازی می‌کنید در کنار یک نماد چند برنامه مشاهده می‌کنید که می توانید با کلیک کردن روی آن‌ها، فولدر را با هر بازی که نصب کرده‌اید باز کنید.

پیشنهادات و فولدرهای اخیراً اضافه شده

در بالای App Library، یک فولدر“Suggestions” (پیشنهادات) وجود دارد که چهار اپلیکیشن توصیه شده بر اساس عواملی مانند زمان روز، مکان و فعالیت نشان داده شده است.

iOS 14

فولدر دیگر، “Recently Added” (اخیراً اضافه شده)، همانطور که از نامش پیداست، اپلیکیشن‌هایی را که اخیراً به iPhone خود اضافه کرده‌اید در خود جای داده است. این فولدر همچنین دارای Clips App است تا بتوانید به راحتی آن‌ها را پیدا کنید.

جست‌و‌جوی App Library

یک رابط جست‌و‌جو در بالای اپ لایبرری وجود دارد که می‌توانید لیستی از ا‌پلیکیشن‌های نصب شده را به ترتیب حروف الفبا مشاهده کنید. برای رفتن به این بخش، حرف مربوط را لمس کنید و یا نام اپلیکیشن را در نوار جست‌وجو برای شروع جست‌وجو، تایپ کنید.

پنهان کردن صفحات و اپلیکیشن‌های صفحه‌ی اصلی

در iOS 14، تمام صفحات هوم اسکرین را می‌توان پنهان کرد، که این به شما امکان می‌دهد یک رابط آیفون را تمیز نگه دارید. ا‌پلیکیشن‌ها وقتی از این طریق پنهان می‌شوند از طریق App Library قابل مشاهده هستند.

iOS 14

برای پنهان کردن صفحات هوم اسکرین، بر روی صفحه اصلی فشار دهید تا آیکون‌های برنامه تکان بخورد و سپس روی نقطه‌هایی در پایین که نمایانگر صفحات مختلف هوم اسکرین شما هستند کلیک کنید. از آنجا می‌توانید صفحه‌هایی را که نمی‌خواهید ببینید، بردارید.
اگر می‌خواهید اپلیکیشن‌های منفرد را مخفی کنید، می‌توانید آن‌ها را از صفحه‌ی اصلی به داخل اپ لایبرری بکشید، که به این طریق آیکون‌های آن‌ها از نمای صفحه‌ی اصلی حذف می‌شوند.
در برنامه‌ی تنظیمات، همچنین می‌توانید یک ویژگی را که از نمایش برنامه‌های جدید دانلود شده در صفحه‌ی اصلی جلوگیری می‌کند، تغییر دهید و آن‌ها را به اپ لایبرری محدود کنید.

تماس تلفنی فشرده

تماس‌های تلفنی ورودی، دیگر در iOS 14 کل صفحه را اشغال نمی‌کنند و در عوض به صورت یک بنر کوچک در بالای صفحه نمایش نشان داده می‌شود. برای رد کردن بنر، انگشت خود را به سمت بالا بکشید و یا برای دیدن گزینه‌های تلفن بیشتر و پاسخ به تماس می‌توانید صفحه را به سمت پایین بکشید. برای پذیرفتن یا رد کردن تماس، می‌توانید بر روی دکمه‌ی پذیرش یا رد تماس کلیک کنید.

iOS 14

وقتی آیفون شما قفل است، هنوز یک رابط تماس تلفنی استاندارد مشاهده خواهید کرد. این مورد در مورد تماس‌های FaceTime و تماس‌های VoIP شخص ثالث نیز صدق می‌کند، به شرطی که توسعه دهندگان ،از ویژگی تماس فشرده پشتیبانی کنند.

ویژگی تصویر در تصویر

ویژگی Picture in Picture در Ipad به iPhone در iOS14 نیز گسترش یافت و اکنون می‌توانید هم‌زمان با انجام کارهای دیگر، ویدئو تماشا کرده و یا از فیس تایم استفاده کنید.

iOS 14

تماس FaceTime در پنجره در گوشه‌ای از نمایشگر آیفون نشان داده می‌شود و می‌توان آن را به راحت‌ترین مکان منتقل کرد تا بتوانید به استفاده از برنامه‌های دیگر خود ادامه دهید. اندازه‌ی پنجره‌ی تصویر در تصویر را می‌توان با بزرگ یا کوچک‌تر کردن آن‌ها، تغییر داد.
با کشیدن پنجره تصویر در تصویر از روی صفحه، آن را به حداقل می‌رسانید در حالی که همچنان به شما امکان گوش دادن به صدا را می‌دهد.

Siri و آپدیت‌های جست‌و‌جو

سیری در iOS 14 دوباره طراحی شده است و فعال سازی سیری یا از طریق دکمه‌ها یا از طریق دستورات صوتی دیگر، منجر به بالا آمدن رابط سیری و اشغال کل صفحه‌‌ی نمایش نمی‌شود.

iOS 14

در عوض، وقتی Siri فعال می‌شود، یک آرم کوچک متحرک Siri در پایین صفحه‌ی نمایش آیفون وجود دارد. بسیاری از پاسخ‌هایی که سیری ارائه می‌دهد در بنرهای بالای آیفون نیز نشان داده می‌شوند، بنابراین سیری دیگر کارهای دیگر را قطع نمی‌کند.

سیری هوشمندتر

سیری می‌تواند به طیف وسیعی از سؤالات نسبت به قبل پاسخ دهد، بنابراین برخی از درخواست‌های پیچیده که ممکن است قبلاً شما را به وب هدایت می‌کردند، اکنون مستقیماً پاسخ داده می‌شوند. 

Siri در iOS 14 قادر است پیام‌های صوتی را از طریق iPhone و هنگام استفاده از CarPlay ارسال کند و می‌تواند Apple Maps ETA را با مخاطب به اشتراک بذارد. سیری همچنین در آپدیت iOS 14 می‌تواند جهت دوچرخه سواری را برای ویژگی جدید دوچرخه سواری ارائه دهد.

اپل، تعداد زبان‌هایی را که سیری برای ترجمه می‌فهمد افزایش داد و اکنون می‌توانید از سیری بخواهید که کلمات، عبارات و جملات را در بیش از ۶۵ زبان ترجمه کند. Siri دارای صدای طبیعی تر برای انگلیسی (استرالیا، هند، ایرلند، آفریقای جنوبی و انگلیس)، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، چینی و ژاپنی است.

  • iOS 14: نحوه ارسال پیام صوتی با استفاده از Siri

بهبود ویژگی جست‌وجو

جستجو نسبت به قبل جمع و جورتر است بنابراین نیازی نیست که برای یافتن آنچه می‌خواهید، در چند نتیجه پیمایش کنید. اپل ویژگی “Search in Apps” را اصلاح کرده است که به شما اجازه می‌دهد یک عبارت جستجو را وارد کنید و با یک کلیک جستجو در برنامه‌های مربوطه مانند Messages ،Mail و Files جستجو کنید.

iOS 14

بر طبق گزارش شرکت اپل، iOS 14 طوری طراحی‌ شده است که امکان یافتن و اجرای برنامه‌ها، فهرست مخاطبین و فایل‌ها، دسترسی به جزییات سریع مثل آب و هوا و نقشه‌ها و دست‌یابی به پاسخ سؤالات مشترک را می‌دهد.

اپلیکیشن‌های پیش فرض شخص ثالث

برای اولین بار از زمان معرفی iOS، اپلیکیشن‌های مرورگر و ایمیل شخص ثالث را می‌توان به‌ صورت پیش‌فرض به‌جای Mail و Safari تنظیم کرد. این بدین معنی است که کاربران Chrome و کاربرانی که اپلیکیشن‌های ایمیل نظیر Spark, Edison و غیره را ترجیح می‌دهند، می‌توانند از برنامه‌های مورد علاقه‌ی خود به شکل آسان‌تر استفاده کنند.

iOS 14

پیام‌ها (Messages)

چندین ویژگی مفید در برنامه Messages در iOS 14 وجود دارد که بسیاری از آن‌ها چت‌های گروهی را بهتر می‌کنند. ابزارهای جدیدی برای سفارشی سازی مکالمات گروهی با عکس، Memoji و Animoji به همراه بهبود عملکرد و کیفیت زندگی [functionality and quality of life] وجود دارند.

iOS 14

برنامه Messages اکنون به شما امکان می‌دهد همه‌ی پیام‌ها را در یک فید، همه‌ی پیام‌های فرستنده‌های شناخته شده یا همه‌ی پیام‌های فرستندگان ناشناخته مشاهده کنید، در نتیجه شما به آسانی قادر خواهید بود تا پیام‌های ارسالی از طرف کسانی که نمی‌شناسید و یا پیام‌های ارسالی از طرف سرویس‌های خودکار را از پیام‌های ارسال شده از طرف دوستان، تفکیک کنید. برای دسترسی به این گزینه، “Filters” را در فهرست گفت‌وگوی پیام‌ها، لمس کنید.

چت‌های پین شده

با کشیدن انگشت به سمت راست، مکالمات مدهم را می‌توانید در بالای برنامه پیام‌ها پین کنید، که دسترسی آن‌ها را در دسترس نگه می‌دارد. حداکثر نه مکالمه را می‌توان در پیام‌ها پین کرد.

iOS 14

پین کردن یک چت یک آیکون حلقه کوچک در بالای برنامه با عکس مخاطب ایجاد می‌کند و پیام‌های اخیر، Tapbacks و نشانگرهای تایپ روی عکس‌ها نشان داده می‌شوند. حتی یک ویژگی کوچک وجود دارد که در آن می‌توانید نشانگرهای تایپ را همراه با شکلک‌های دهان با استفاده از Memoji یا تصاویر یک فرد، مشاهده کنید.
در صورت وجود پیام خوانده نشده یک آیکون وجود دارد و برای چت‌های گروهی، سه مورد از جدیدترین مخاطبان گفت‌وگو را در هنگام ارسال پیام، مشاهده می‌کنید.

 Inline Replies

با استفاده از این ویژگی، می‌توانید مستقیماً به یک پیام خاص در یک مکالمه پاسخ دهید، چیزی که مخصوصاً در مکالمه گروهی بسیار مفید است زیرا پیگیری موضوع‌های مختلف چت را آسان می‌کند.

iOS 14Mention

همچنین یک ویژگی جدید @mention وجود دارد که به شما امکان می‌دهد پیامی را به شخصی خاص در چت گروهی ارسال کنید تا توجه او را جلب کند. اگر چت گروهی فعال را بی صدا کرده باشید، وقتی شخصی نامی را ارسال می‌کند، یک نوتیفیکیشن دریافت می‌کنید.

iOS 14

شاخص‌های تایپ

در iOS 14 ، می‌توانید ببینید چه زمانی شخصی در لیست پیام‌های اصلی تایپ می‌کند بدون اینکه نیازی به کلیک کردن در مکالمه باشد.

 

 

منبع:https://www.macrumors.com/roundup/ios-14/

درصورتی که از این مقاله لذت بردید مارا با نظرات خود یاری کنید.

  • کاربردی بودن مطلب
  • با کیفیت بودن مطلب
  • خاص بودن مطلب
5
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
Scroll to top